Bílý kámen 2010

Publikováno 05. 05. 2010 v rubrice Informace z okolí, Tipy na výlet « zpět « úvod

Akce Bílý kámen 2010 - pozorovatelna nad Velkou StřelnouV sobotu prvního května se uskutečnil 17. ročník tradiční turistické a cyklistické akce pořádané městem a Autoveloklubem Velká Bystřice ve spolupráci mezi jinými i s obcí Hlubočky. Jmenuje se podle legendární, bíle natírané skály na kótě Strážná.

Kámen je vidět z daleka a jeho svěží bělost byla již několik dní známkou blížící se reprízy. Noční přechod studené fronty od výletu mnohé odradil, ale ti, kteří se deště nezalekli, nelitovali. Již brzy dopoledne přestalo pršet a později silnice vysušilo slunce.

Trasy a mapy vojenského újezdu

Akce Bílý kámen 2010 - mapa a trasyOrganizátoři akce letos připravili aktualizovanou mapu vojenského újezdu, kterou obdržel každý účastník. Vedle tras dostupných jen jednou v roce jsou na ní nově vyznačeny také trvale přístupné cyklotrasy (např. Domašov n. B. – Město Libavá – Stará Voda – Nové Oldřůvky; Kozlov – Zelený kříž – Potštát) a cesty přístupné o víkendech a svátcích (Výkleky – Kozlov; Staměřice – Slavkov).

Mapy se směrovkami byly rozmístěny rovněž na všech rozcestích, což usnadnilo orientaci těm, kteří zdejší terén neznají. Do Oderských vrchů se vydávají nejen turisté z Hané a okolí, ale i odjinud. Potkalili jsme např. pana Stanislava Bernarda, nebo cyklistu z Bílých Karpat. Zájemci naleznou plánek na stránkách www.akcebilykamen.cz spolu s dalšími informacemi.

Poutní chrám ve Staré VoděPamátky na Libavsku

Vedle radosti z pohybu a zážitku z probouzející se přírody poskytuje „Bílý kámen“ také možnost, navštívit některé umělecké památky. K největším lákadlům patří poutní chrám Sv. Anny a Jakuba Většího s tzv. Královskou studánkou ve Staré Vodě, farní kostel Povýšení sv. Kříže ve Městě Libavé a tamní větrný mlýn, nebo zámeček Bores.

Kostely a mlýn

Farní kostel ve Městě LibavéV sobotu byly nejen zpřístupněny interéry obou kostelů a mlýna, ale navíc se návštěvníkům dostalo odborného výkladu. O nejstarších, i těch nedávných epizodách z dějin poutního chrámu vyprávěla paní Jana Krejčová. Dozvěděli jsme se mj., že devastace kostela je dílem vojáků Československé lidové armády a nikoli vojáků ruských, kteří se na vnitřní fasádu podepsali jakožto vězni čekající na exekuci za vážné i méně vážné přestupky. Kostel totiž sloužil sovětským vojskům jako vězení. Zanikají-li v současnosti při rekonstrukci vnitřních omítek tyto azbukou psané výkřiky, ztrácí se jedna z vrstev památky.

Pozorovatelna nad Velkou Střelnou

Svého druhu pamětihodností je dnes již i pozorovatelna nad Velkou Střelnou, odkud generalita vojsk Varšavské smlouvy dříve sledovala manévry. My jsme tam potkali britské vojáky, kteří tu jsou na tradičním cvičení. To jim rovněž tradičně na jeden den přerušuje cykloturistická akce.

Výstava fotografií zaniklých obcí Libavska

Autor výstavy a knihy Kronika Libavska p. Jindřich MachalaV libavském kostele připravil expozici dobových fotografií zaniklých obcí a článků z tisku pan Jindřich Machala, autor knihy Kronika Libavska, o které jsme před časem psali. Podle jeho sdělení se od posledního vydání objevila nová svědectví členů PTP (Pomocné technické prapory), umístěných na Libavsku v padesátých letech minulého století. Kostel armádě dlouho sloužil jako sklad, což je důvod dřevěných vestaveb.

Ve stáncích v obou kostelech byly ke koupi publikace o regionu a pohlednice. Prodávali je mladí skauti, kteří přispívají k údržbě místních památek např. tím, že odstraňují náletové dřeviny.

Větrný mlýn ve Městě LibavéV libavském větrném mlýně, který býval jedním z mnoha „větřáků“ v tomto regionu, byly k vidění zbytky mlecího zařízení a letáky s historickými daty o stavbě.

Vojenský prostor je protnut desítkami kilometrů tras, které lze navštívit zas nejdříve za rok. Zajímavých cílů a pěkných úseků je zde mnoho a trasu lze naplánovat pro rekreační jezdce i sportovně založené, milovníky přírody i historie. Ať žije příští ročník!

Text a fotky: Marek Bohuš

Mohlo by vás také zajímat:

Fotogalerie k článku:

Rubrika: Informace z okolí, Tipy na výlet | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.