Architektura a stavitelství v Hlubočkách (3. ročník fotosoutěže)

Publikováno 06. 12. 2012 v rubrice Kultura « zpět « úvod

1. místo - Art of culture II. (KD Na Letním Mar. Údolí) - autor: Tomáš Smítal„Třikrát a dost!“, říká se v jistých souvislostech. Pro fotosoutěž to snad platit nebude, ač se v ní letos sešlo dosud nejméně snímků. A přitom se nelze vymlouvat na téma, i když bylo slyšet skeptický názor, že v obci žádná architektura není. Nemáme tu, pravda, gotickou katedrálu ani barokní zámek, ale jak jsme naznačili při vyhlašování soutěže a jak dokazují zaslané snímky, motivů se najde dost.

Nebylo cílem jen zdokumentovat postavené, ale podívat se na vybraný objekt z jiného úhlu, zvolit vhodné světlo a kompozici, zaměřit se na detail, či celek, pracovat s barvou. To se podařilo vítězi soutěže Tomáši Smítalovi, kterého pětičlenná porota ocenila právě za zmíněné kvality, kterými se vyznačují jeho snímky „Art of culture I. a II.“ Jeho detail zateplené fasády KD v Mariánském Údolí se blíží malířské abstrakci. Někteří z přítomných ani nepoznali, co snímek představuje.

2. místo - Chudé nádraží (Hlubočky - Dukla) - autor: Ladislav NeštrákJak se zdá, fotit nádraží je recept na dobré umístění v soutěži. Ačkoliv nádraží v obci nejsou v dobrém stavu, pro fotografy jsou inspirující a přitažlivá.

V prvním ročníku se fotografie nádraží v Hrubé Vodě umístilo na třetím místě, letos skončilo „Chudé nádraží“ v Hlubočkách na místě druhém. Jeho autor Ladislav Neštrák tak oproti loňskému roku postoupil ze třetího na druhé místo. Svým snímkem a jeho názvem komentoval neblahý stav zanedbávání řady cenných nádražních budov. I to může být funkcí angažované reportážní fotografie.

Právě tak jako humor, pro nějž může být fotografie stejně vhodným médiem jako jiné výtvarné techniky, literatura, či hudba. Zaznamenali jsme několik příkladů takto zaměřených snímků.

3. místo - Železniční most (Hrubá Voda) - Lucie ŘezníčkováRovněž Lucie Řezníčková stála na pomyslných stupních vítězů už loni. Letos si vyhlédla jeden z mnoha viaduktů železniční trati v bystřickém údolí. Opakuje se situace z prvního ročníku, kdy byly mezi vítěznými snímky také zastoupeny tři části obce.

Vedle motivace k další tvorbě, kterou ocenění jistě je, byli vítězové odměněni ještě hodnotnými cenami z rukou přítomných zástupců obce, p. starosty Ivo Černíka a p. místostarosty Antonína Plísky (fotoaparát Olympus, stativ Velbon, kniha o fotografování).

Vítězové fotosoutěže: Lucie Řezníčková (3. místo), Tomáš Smítal (1. místo), Ladislav Neštrák (2. místo)Redakce věří, že se do příštího ročníku zapojí další amatérští fotografové, kteří by z letošních vyzyvatelů sňali společenskou povinnost účastnit se předávací ceremonie, anebo alespoň rozšířili pole poražených. Vždyť absolutní vítěz ještě letos nevěděl, že stránky www.hlubocky.eu vůbec existují.

Marek Bohuš

Architektura a stavitelství v Hlubočkách – fotky z fotosoutěže 2012

Snímky z fotosoutěže v roce 2011 - téma Příroda Hluboček

Snímky z fotosoutěže v roce 2010 - téma Krásy Hluboček

Rubrika: Kultura | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.