„Člunek“ na kolejích v Hlubočkách

Publikováno 30. 05. 2010 v rubrice Zajímavosti « zpět « úvod

RS1 v HlubočkáchZačátkem května se i na trati č. 310 z Olomouce do Krnova objevily dosud neznámé železniční motorové vozy Regio Shuttle RS1. Stalo se tak díky konkurenčnímu boji mezi Českými drahami a společností RegioJet (Student agency), jejíž majitel v krajích představil nové vozy Desiro Classic, vyráběné firmou Siemens.

České dráhy reagovaly marketingovou kampaní, která měla ukázat, že obnovují svůj vozový park na regionálních tratích. Po motorových vozech Regionova, modernizovaných firmou Pars Šumperk, které zde jezdí od loňského roku, je to další novinka.

Regionova a RS1 v Hlubočkách

Shuttle neboli „Člunek“

Zastavme se nejprve u názvu vozu. Slovo „shuttle” znamená v angličtině tkalcovský člunek, který jak známo kmitá mezi vlákny osnovy sem a tam. Podle tohoto charakteristického pohybu byl pojem v americké angličtině přenesen na kyvadlový vlak, nebo též raketoplán, který dopravuje astronauty na kosmickou stanici a vrací se zpět.

Vozy vyrábí švýcarský koncern Stadler v pobočném závodě v berlínské čtvrti Pankow. Tento výrobce získal tendr na dodávku 33 vozů pro Vysočinu a Liberecký kraj. Termínem dodání je přelom let 2011 a 2012. Vrámci kampaně se tedy jezdilo staršími vypůjčenými vozy, které dříve sloužily v Bavorsku a Durynsku.

RS1 dostává barvy ČDSnímek z depa zachycuje vůz, který právě dostává firemní barvy ČD, navržené Studiem Najbrt a jehož čelo ještě zdobí erb s durynským lvem.

Méně známou skutečností je, že vůz byl vyvinut ve Výzkumném ústavu kolejových vozidel v Praze, který vzešel z konstrukční kanceláře Ringhofferových závodů na Smíchově.

Lepší než Regionova

Skleník, regionova a Desiro ClassicNa rozdíl od zmíněné Regionovy, jež vznikla modernizací motorových vozů řady 810, známých také pod označením „Skleník”,vyráběných v letech 1973 až 1983 ve vagonce Tatra Studenka, je RS1 nový koncepčně, což se projevuje např. nižší hmotností i spotřebou a lepší dynamikou. Každého na první pohled zaujme řešení lichoběžníkových oken, které vychází z příhradové konstrukce, známé spíše z ocelových mostů. Cestující se díky nim ocitá ve vyhlídkovém vlaku, což na trati, vinoucí se údolím přírodního parku Bystřice, zvláště ocení.

RS1 u BystrovanŠkoda jen, že RS1 na Hanou zavítal pouze na pár dní a ani v nejbližších letech jej zde neuvidíme.

Vozem Desiro Classic se mohli zájemci v Olomouckém kraji projet na tratích do Uničova a Senice na Hané. Jak se cestujícím líbily a jak dopadlo jejich srovnání, se můžete dočíst v článku na serveru vlaky.net.

Jak uvedly v sobotu 29. května Lidové noviny, byla spojnice Ostrava - Opava - Krnov - Olomouc vybrána komisí Českých drah a soukromých dopravců jako vhodná pro vstup soukromých dopravců na české koleje. Vyhlášení výběrového řízení však připadá v úvahu až za rok. Pak bychom se zde mohli svézt např. žlutými rychlíky RegioJetu od firmy Siemens. 

Marek Bohuš, snímky autor a vlaky.net

Rubrika: Zajímavosti | Téma:  
Možnosti sdílení: Více |

Komentáře k článku (0)

Zanechte komentář

Jméno - vyžadováno

E-mail (nebude zveřejněn) - vyžadováno


Přečtěte si nejprve pravidla pro fungování webu www.hlubocky.eu
Vulgarity, urážky, nadávky, spam apod. budou automaticky nebo následně smazány.